науково-практична конференція до 500-річчя Реформації

В Тернополі 27-28 квітня на базі національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка відбулася  Всеукраїнська науково практична конференція на тему: «Протестантські церкви у контексті вітчизняної історії та суспільних трансформацій» (до 500-ліття Реформації).

IMG 3726

До навчального закладу з’їхалися провідні релігієзнавці, священнослужителі з різних регіонів України та із-за кордону. Вони обговорювали історію протестантизму, проблеми релігійної свободи, вплив Реформації на соціально-економічний розвиток країн. Взяли участь у цьому заході також і представники влади. Зі словом вітання до учасників конференції звернувся Степан Барна – голова Тернопільської ОДА. Він відзначив активну участь протестантських церков у підтримці збройних сил на Сході нашої країни та людей, які постраждали від конфлікту.

IMG 3647

Також до учасників конференції звернулись священнослужителі двох найбільших протестантських конфесій в Україні. Михайло Паночко – епіскоп ХВЄ (християн віри євангельскої, п’ятидесятників) та Ігор Бандура – Перший заступник Голови ВСЦ ЄХБ.

IMG 3626

IMG 3698

IMG 3734

Пленарне засідання розпочав Ярослав Лукасік – директор Східноєвропейського Лідерського Форуму, який представив присутнім доповідь на тему: П’ять ідей, які колись змінили світ, чи зможуть сьогодні змінити Україну.  Ярослав говорив про «п’ять стовпів» Реформації.

IMG 3744

У конференції також взяв участь заступник Міністра, Міністерства охорони здоров’я України Лінчевський Олександр. Він розповів про медичну реформу, про те, що вже відбулося і те, що має відбутися. Зокрема, кошти мають іти за пацієнтом, а  не за медичним закладом, лікування за міжнародними протоколами, доступність ліків, вдосконалення медичної освіти, подолання корупції при закупівлі ліків.

IMG 3782

Анатолій Колодний – доктор філософських наук, заступник директора Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України розповів про протестантизм в контексті релігійного життя України. Він наголосив, що, незважаючи, що ідеї протестантизму на українських землях мали дуже слабкий вплив, вони всюди проникали і залишили свій слід. Протестантські ідеї в Україну прийшли вже з пізнім протестантизмом, який у радянські часи був переслідуваним і його діяльність була дуже обмеженою. В основному вплив на суспільство відбувався через високу мораль вірян протестантських церков.

IMG 3803

Михайло Черенков – доктор філософських наук, професор ВНЗ «Український католицький університет» говорив про східну реформацію. Михайло звернув увагу, що протестантизм в українських реаліях не набув національного масштабу. Зараз відчувається запит на третю хвилю, яка б змогла змінити православну церкву і могла б повернути протестантські спільноти в масштаб загальноцерковних перетворень.

IMG 3821

Також на пленарному засіданні виступали професори Петро Яроцький, Людмила Филипович, та багато інших, які змогли представити свій погляд на проблематику і виклик сучасності в контексті Реформації в минулому і запитом на реформацію в сучасних умовах.

У конференції взяли участь представники ООЦ ЄХБ на чолі з Головою Олегом Цикрою.

Хочеться відзначити високий рівень організації конференції. За це особливу вдячність заслуговує Елла Бистрицька – доктор історичних наук, професор Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Університетом було видано збірник усіх матеріалів та доповідей учасників конференції. Також велика вдячність координатору обласного міжконфесійного комітету по відзначенню 500-річчя Реформації Олегу Сагану.

У кінці конференції було прийнято резолюцію, у якій відзначено важливу роль протестантських церков у творенні незалежної України, відстоюванні свободи совісті та свободи слова. Прийнято ряд пропозицій до різних органів влади та запропоновано створити музей протестантизму в Тернополі.

Подібні конференції потрібно проводити й надалі. Вони підіймають серйозні питання на поверхню, відкривають очі на білі плями нашої історії, особливо що стосується протестантизму в Україні.

Прес-служба ТООЦ ЄХБ 

 

Додати коментар


Захисний код
 Оновити